Infolinka: 0905 11 11 83
sk-SKen-US
Menu
              

Vzdelávací kurz - Životné prostredie a klimatické zmeny

Vzdelávací modul M5 - Životné prostredie a klimatické zmeny

24. apríla 2013

Posledný vzdelávací modul 5 – Životné prostredie a klimatické zmeny úspešne ukončil druhú etapu realizácie medzinárodného projektu  „PUMAKO – spolupráca v manažmente verejnej správy“  v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko na roky 2007 - 2013.

V dňoch 24. až 27. apríla 2013 sa v priestoroch VŠEMvs v Bratislave a v prevádzkovom zariadení mesta Skalica uskutočnil v poradí posledný vzdelávací modul 5 – Životné prostredie a klimatické zmeny v rámci medzinárodného projektu PUMAKO – spolupráca v manažmente verejnej správy, ktorý VŠEMvs realizuje v spolupráci s univerzitou FH Campus vo Viedni, Výskumným centrom verejnej správy KDZ a projektovou a poradenskou spoločnosťou Hill vo Viedni.

Teoretická časť modulu sa uskutočnila v moderných priestoroch  VŠEMvs v dňoch 24. až 26. 4. 2014.

Prvý deň bol venovaný problematike klimatických zmien. O vysokú odbornú úroveň prednášok  a workshopov sa postarali lektori zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave pod vedením garanta  RNDr. Olivera Bochníčka, CSc., ktorí pripravili svoje prezentácie v súčinnosti  rakúskou partnerskou inštitúciou. O príčinách, sprievodných javoch a dopadoch klimatických zmien hovorili RNDr. P. Šťastný, CSc., RNDr. P. Faško, CSc., Mgr. J. Csaplár a Ing. D. Lešková, PhD. Národný inventarizačný systém emisií skleníkových vplyvov predstavila Ing. J. Szemešová, PhD.

Druhý deň bol zameraný na problematiku cezhraničnej spolupráce SR a Rakúska na úseku krízového riadenia. O udržanie vysokej odbornej úrovne prednášok a workshopov sa postarali špičkoví národní experti zo Slovenskej republiky  a Rakúska. Slovenskú republiku zastupovali: nestor v problematike civilnej ochrany a krízového riadenia v SR  Ing. Ján Repa z Ministerstva vnútra SR,  Ing. Ján Hudák, PhD. – riaditeľ odboru krízového riadenia a bezpečnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR a doc. Ing. Stanislav Filip, PhD. – prorektor VŠEMvs v Bratislave. Rakúskych odborníkov na krízový manažment reprezentoval  Kurt Reiter – riaditeľ odboru CO policajného riaditeľstva v Salzburgu, ktorý priblížil praktické skúsenosti záchranných zložiek z riadenia záchranných prác pri prírodných a civilizačných katastrofách.

Tretí deň sa niesol v znamení využívania inovačných technológií v energetike miest a obcí SR a Rakúska. Brilantné prednášky a workshopy riadili za Slovenskú stranu Dr. Ing. Kvetoslava Šoltésová, CSc. – riaditeľka odboru Slovenskej inovačnej energetickej agentúry v Bratislave a za Rakúsku stranu Branislav Iglár – predstaviteľ oddelenia udržateľných technológií stavieb vo výskumnej oblasti „energia v mestách z AIT Energy Viedeň.

Špecifický charakter mal posledný deň vzdelávania v module 5. Garant problematiky na odpadové hospodárstvo SR – akad. mal. Marián Minarovič – generálny sekretár Únie miest Slovenska pre takmer 30 účastníkov z Rakúska a Slovenska pripravil exkurziu v jednom z najlepších odpadových hospodárstiev v SR  v meste Skalica.

Príjemným prekvapením pre účastníkov exkurzie bolo ich prijatie primátorom mesta Skalica Ing. Stanislavom Chovancom v reprezentačných priestoroch radnice. Po stručnom oboznámení s históriou a súčasnosťou mesta Skalice, uviedol účastníkov do problematiky odpadového hospodárstva v meste.  Po degustácii Skalických špecialít Trdelníka a červeného vína Skalický rubín, nasledovala krátka prehliadka historických pamätihodností mesta. Praktická časť exkurzie sa uskutočnila priamo na dvore firmy VEPOS, ktorá je jednou z najlepšie hodnotených prevádzok odpadového hospodárstva v SR. Účastníkom sa venoval manažment firmy pod vedením konateľa Petra Kublu. Účastníci exkurzie mali príležitosť sa zoznámiť s personálnym, priestorovým a technickým vybavením prevádzky aj s pozitívnymi výsledkami riadenia podniku.

Na záver modulu boli všetkým účastníkom odovzdané certifikáty za účasť.
Výsledky prieskumu spokojnosti účastníkov vzdelávania potvrdili aktuálnosť a naliehavosť zaradenia uvedených tematických okruhov do vzdelávania. Rovnako pozitívne hodnotili  vysokú odbornú úroveň a organizačné zabezpečenie vzdelávania v priestoroch VŠEMvs v Bratislave.

Realizáciou modulu 5 bola ukončená druhá etapa projektu PUMAKO.

V ďalšej etape realizácie projektu, projektový tým na základe získaných poznatkov a skúseností z realizácie vzdelávacích modulov, vypracuje návrh spoločného magisterského študijného programu FH Campus Viedeň a VŠEMvs v Bratislave so zameraním na manažment verejnej správy v cezhraničnej spolupráci v EÚ v anglickom jazyku. Úspešní absolventi uvedeného štúdia by mali získať diplomy oboch vysokoškolských inštitúcií zo SR a Rakúska.

Záverečná konferencia projektu pre absolventov, lektorov vzdelávania, predstaviteľov miest a obcí  metropolitného regiónu Viedeň – Bratislava a predstaviteľov projektového tímu by sa mala uskutočniť v reprezentačných priestoroch Viedenskej radnice v mesiaci december 2013.

Tlač

Kalendár udalostí

«apríl 2024»
poutstštpisone
25
886

Rektorské voľno

Pri príležitosti Veľkonočných sviatkov rektor VŠEM v Bratislave doc. Ing....
Viac...
2627
887

ERASMUS+ mobility študentov - výzva na predkladanie žiadostí

 Dňa 11.04.2024 sa uskutoční výberové konanie ERASMUS+ mobility...
Viac...
28293031
1234567
8910
896

Turisticko-poznávací kurz VŠEM na Liptove

Referát športu a voľnočasových aktivít VŠEM organizuje pre...
Viac...
1112
897

Česť Jeho pamiatke!

S hlbokým zármutkom oznamujeme širokej akademickej obci, zamestnancom,...
Viac...
1314
1516
16.4.2024 0:00 - 23:59
895

Deň otvorených dverí na VŠEM v apríli 2024

V utorok 16. apríla 2024 sa na našej vysokej škole uskutočnil Deň...
Viac...
1718192021
222324
24.4.2024 9:00
903

Prednáška Študentskej rady vysokých škôl

V stredu 24. apríla 2024 pozývame všetkých študentov a...
Viac...
25262728
293012345