Infolinka: 0905 11 11 83
sk-SKen-US
Menu
              
Letná škola 2019 v znamení kvalitnej prípravy účastníkov

Letná škola 2019 v znamení kvalitnej prípravy účastníkov

22. augusta 2019

Letná škola pre dvanástich ukrajinských študentov študujúcich spoločné študijné programy na VŠEMvs sa blíži ku koncu. Bola zameraná predovšetkým na kvalitnú jazykovú prípravu, absolvovanie náročného kurzu programovania JAVA a na výkon odbornej praxe v konkrétnych slovenských spoločnostiach, ktorých participáciu na projekte zabezpečila IT asociácia Slovenska. Dni voľna boli využívané na spoločenské a športové aktivity, ale predovšetkým na poznávanie Bratislavy a jej okolia.

Jazyková príprava v Bratislave bola realizovaná formou intenzívneho kurzu slovenského jazyka na úroveň A2. Pri výučbe boli využívané moderné informačné technológie a prostriedky výučbového nástroja Moodle s podporou učiteľky slovenčiny Mgr. Jely Kováčovej.

Ťažisko letnej školy bolo položené do zvyšovania odbornej spôsobilosti programovania v programovacom jazyku JAVA. VŠEMvs v spolupráci s ITAS pripravila kurz programovania a výkon odbornej praxe vo vybraných spoločnostiach. Obsah a metodiku kurzu vypracovali ukrajinskí experti podľa požiadaviek IT asociácie Slovenska, aby ich formulovala aj na základe požiadaviek spoločností, ktoré sa uchádzajú študentov aj absolventov spoločných študijných programov. Teoretická výučba a praktické cvičenia kurzu v rozsahu 150 hodín sa realizovali v priestoroch VŠEMvs  pod vedením skúsených ukrajinských pedagógov.

Odbornú prax realizovali študenti, na zmluvnom základe v konkrétnych spoločnostiach: Tatra banka, a.s., Prvá stavebná sporiteľňa, a.s., Slovenská sporiteľňa, a.s. a v spoločnosti QBSW, a.s. Každý študent bol zaradený do konkrétneho projektového tímu. Každý mal svojho mentora, ktorý ho pripravoval na pozíciu, ktorú bude zastávať po nastúpení do druhého ročníka spoločného študijného programu. Táto časť odbornej praxe sa bude realizovať  na základe zmluvy o brigádnickej činnosti v rozsahu 20 hodín týždenne.

Niektoré spoločnosti napr. Slovenská sporiteľňa, a.s. počas odbornej praxe študentov zahrnula našich študentov medzi účastníkov workshopu zameraného na rozpravu o nových technológiách a ako ich aplikovať na svoje existujúce aplikácie. Workshop vyvrcholil teambuildingovým splavovaním Hrona, ktorý zanechal na našich študentoch pozitívnu a nezabudnuteľnú stopu.

Letná škola bola spestrená množstvom poznávacích a spoločenských aktivít, ktoré pre študentov organizovalo vedenie VŠEMvs a tiež ukrajinskí študenti pilotného projektu prvého ročníka spoločných študijných programov, ktorí dňa 22. augusta 2019 úspešne ukončili svoje štúdium. Úspešní absolventi plynule prechádzajú do pracovných pozícií na trvalý pracovný pomer v tých spoločnostiach, v ktorých vykonávali odbornú prax.

Spokojnosť spoločností s odbornými a jazykovými vedomosťami a zručnosťami, ale predovšetkým spokojnosť ukrajinských študentov s organizáciou a prevedením letnej školy, je jasným signálom pre manažérov projektu z  IT asociácie Slovenska a VŠEMvs, že letná škola prináša svoje ovocie a že má zmysel ako pre študentov, tak i pre spoločnosti, v ktorých vykonávajú odbornú prax.

Vedenie vysokej školy touto cestou vyslovuje verejné poďakovanie predstaviteľom IT asociácie Slovenska, menovite jej prvému viceprezidentovi pánovi Máriovi Lelovskému, predstaviteľom uvedených spoločností, ktoré sa podujali prijať ukrajinských študentov na odbornú prax a po úspešnom absolvovaní spoločného študijného programu ich prijať na trvalý pracovný pomer.

Naše poďakovanie patrí aj vedeniam a programovým manažérov ukrajinských univerzít z Charkova, Kyjeva, Užhorodu a Černivci, ktorí sa podieľali na propagácii spoločných študijných programov a individuálne pripravovali študentov na ich štúdium na VŠEMvs.

Poďakovanie patrí aj „Ukraine – Slovakia Center“ a jeho manažérke Galine Lakusta za trvalú podporu a pomoc, ktorú poskytuje jednak záujemcom o štúdium, ale aj študentom prijatým na spoločné študijné programy z radov ukrajinských študentov – absolventov bakalárskych študijných programov zameraných na programovanie.

Na záver nemôžeme nespomenúť, že na letnú školu pôvodne nastúpilo celkom 15 študentov, z ktorých traja sa rozhodli vrátiť späť domov, keď zistili, že letná škola nebude o prázdninovom zárobku či výlete, ale o serióznom a náročnom štúdiu a odbornej praxi.

 

 

Tlač

Kalendár udalostí

«júl 2024»
poutstštpisone
24252627282930
1
928

Predĺžili sme termín podávania prihlášok na VŠEM do 31.8.2024

Na základe rozhodnutia Vedenia VŠEM predlžujeme termín podania...
Viac...
234
929

Promócie absolventov 2024

Prvé tri júlové dni sa na VŠEM v Bratislave uskutočnili...
Viac...
567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234